Actieve dag in Epirus: even weg van zee en strand

   Bas Wanrooij

Op de Arachtos-rivier in Epirus met het gezinAls je tijdens een vakantie aan de kust van Parga of Sivota zin hebt om iets anders te doen dan strand en zee, hoef je niet ver te zoeken. Op korte rijafstand van de kust verandert het landschap in bergen, rivieren en stille wegen. Wij trokken met onze tieners het binnenland van Epirus in voor een actieve dag die perfect paste binnen ons vakantie­ritme.

Tijdens deze dag gaan we het water op voor een raftingtocht op de Arachtos-rivier. Vanaf Ioannina rijden we met de huurauto naar een afgesproken ontmoetingspunt. De route alleen al voelt als een kleine ontdekkingstocht. Hier geen badplaatsen of strandtenten, maar bergen, bossen, bruggen en een landschap dat uitnodigt om even te vertragen. Na aankomst worden we met een busje verder gebracht naar de rivier, waar de uitrusting al klaarligt en we een duidelijke uitleg krijgen van de begeleiders.

Op het water, samen onderweg

Zodra we instappen, verandert de sfeer. Onze tieners zijn enthousiast en een tikje gespannen, wij ook. De instructies zijn helder: hoe we peddelen, hoe we samenwerken en wat te doen bij de stroomversnellingen die komen gaan. Alles voelt toegankelijk en ontspannen, zonder dat het uitje zijn spanning verliest.

De rivier voert ons door een afwisselend landschap. Rustige stukken wisselen zich af met korte, speelse versnellingen, waarbij samenwerken ineens belangrijk wordt. Het water is helder en koel en voelt als een welkome afwisseling op een warme zomerdag.

Een frisse pauze bij de waterval

Halverwege leggen we aan en lopen we door het water richting een waterval die recht uit de rotsen naar beneden komt. Het bronwater is ijskoud, een groot contrast met de zomerse temperaturen. Even onderdompelen, lachen, en snel weer terug de zon in. Zo’n moment dat ons bijblijft als een mooie herinnering.

De natuurlijke finale onder de Plaka-brug

In het laatste deel wordt de rivier smaller en volgen de stroomversnellingen elkaar sneller op. Tegen het einde verschijnt ineens een indrukwekkende stenen boog boven het water. Onder de Plaka-brug door varen voelt als een natuurlijke afsluiting van de dag: nat, voldaan en met het gevoel samen iets actiefs te hebben gedaan.

Deze kant van Epirus laat zien hoe makkelijk je strand en natuur kunt combineren. Even weg van de kust, samen iets ondernemen en aan het eind van de dag weer terug. Precies de leuke afwisseling die een vakantie met oudere kinderen voor iedereen aantrekkelijk maakt.

Dit verhaal is eerder gepubliceerd in KALA Magazine – zomereditie 2025, het jaarlijkse reismagazine van Griekenland.net.